Wiedza i życie

Gru 01, 15 Wiedza i życie

Chyba każdy człowiek chce być szczęśliwy. Jednym ze składników tego szczęścia jest zapewne posiadanie dobrej pracy i zarabianie pieniędzy. Czyli tzw. kariera jest w zasadzie najważniejsza. Czym ona jest? Na karierę składa się bardzo wiele czynników. Wydaje się, że jednym z podstawowych jest edukacja. Patrząc chociażby na współczesnych młodych ludzi, można zauważyć, że wielu z nich bardzo chce uzyskać tytuł magistra i legitymować się dyplomem. Wiadomo jednak, że sam dyplom to jeszcze nie jest wiedza. Ona może stanowić tylko punkt wyjścia, a młody człowiek powinien nabywać w trakcie uczenia się również kompetencje.
Edukacja daje nam tzw. podstawowe umiejętności. Ale to nie wszystko, czego potrzebujemy. Ostatnio wiele się mówi o tzw. kompetencjach miękkich, dzięki którym każda kariera może rozwijać się szybciej. Kompetencje miękkie to zestaw umiejętności umożliwiających chociażby pracę w grupie. Człowiek bowiem osadzony jest w społeczeństwie. Z reguły większość zawodów to praca w zespole. Jeżeli nie umiemy dogadać się z innymi ludźmi, to żadna wiedza nam nie pomoże. Można mieć ogromne kompetencje zawodowe, a nie potrafić pracować z ludźmi, Tego właśnie nie potrafi dać nam edukacja.
Dlatego też trzeba starannie weryfikować to, czego nauczyliśmy się w szkole i na studiach i dopasowywać nasze umiejętności do sytuacji. Tylko taki sposób funkcjonowania może dać nam szansę na odniesienie sukcesu. Ten sukces każdy z nas definiuje inaczej. Jednak dla wielu ludzi jest to właśnie kariera, na której ścieżkę chcemy wejść jak najszybciej. Ale tylko od nas samych zależy, czy nam się to uda.